Hoppa till innehållet

Musikdag i Dals-Ed lördag 15 november

Musikdagar i Dalsland större
Entréavgift: 100 kr i förköp, 120 kr på dagen. Barn och ungdom till och med årskurs 9 har fri entré i vuxens sällskap.
Förköp: Biblioteken i Dalsland.
Lördag 15 november säljs biljetterna vid Stallbacken.
Biljetten är i form av ett festivalband som ger entré till samtliga lokaler.

Lilla Bollhallen kl 15.00-21.40

  • 15.00-15.30 - Periwinkles – 60-talspop
  • 15.40-16.10 - Nyströms – Dansmusik
  • 16.20-16.50 - D N A and the Cellarboys – Rockabilly
  • 17.00-17.30 - Reborn Band – 60-talspop med mera
  • 17.40-18.00 - D.I.G. – Groovig power trio
  • 18.10-18.40 - Speachlezz – Coverband med hårdrock och metal
  • 18.50-19.20 - Green Kryptonite - Rockabilly
  • 19.30-19.50 - Liquid Steel - Rockband
  • 20.00-20.30 - Havocation – Ungt metalband
  • 20.40-21.00 - Inflatable Dolls – Boogierock med 70-talsinfluenser
  • 21.10-21.40 - Tricky Trail – Countryrock

Caféet vid Bollhallen kl 16.30-20.20

  • 16.30-16.50 - Helena Olsson –Visa, jazz, schlager
  • 17.00-17.20 - Linus Gamnis – Singer/songwriter
  • 18.30-18.50 - John Peter – Irländskt med mera
  • 19.00-19.20 - Bell Henriksdotter – Indie-artat
  • 19.30-19.50 - Maria Hajto – Sång och klaviatur
  • 20.00-20.20 - Andreas Bryntesson – Akustisk pop och rock

Hagaskolans matsal kl 15.00-19.50

  • 15.00-15.20 - Ingemar Stjerndahl & Elon Berggren – Klassiskt m.m.
  • 15.30-15.50 - Rostocks manskör – Traditionell manskör
  • 16.00-16.20 - Anki, Agnes och Ingemar – Blandad repertoar
  • 16.30-16.50 - Trio Con Brio – Barockmusik, psalmer med mera
  • 18.00-18.20 - En vokalist & en cellist – Bred varierad repertoar
  • 18.30-18.50 - Crescendo – Ensemble från Bengtsfors musikskola
  • 19.00-19.20 - Halmstråket - Folkmusik
  • 19.30-19.50 - Durspelarna Gränsdraget – Svensk och norsk musik

Stallbacken kl 15.00-21.10

  • 15.00-15.30 - Partybyrån – Namnet säger det mesta
  • 15.40-16.10 - Andreas Galle - Visor
  • 16.20-16.40 - Stellan Johansson, Glenn Nordling, Sören Blom – Visor
  • 16.50-17.15 - SA:LAMI – Akustisk country med stämsång
  • 17.25-17.50 - Cornelis på vårt vis – Känt och okänt av Vreeswijk
  • 18.00-18.30 - Geir-Arne Westby - Blues
  • 18.40-19.00 - Tobias Fors – Akustisk pop
  • 19.10-19.30 - Bouba band – Afrikanska trummor
  • 19.40-20.00 - Lalita – Singer/songwriter med keyboards och gitarr
  • 20.10-20.30 - New Colours – Lågmält och stämningsfullt
  • 20.40-21.10 - Quintet of the Year - Jazzsextett


Sidan uppdaterades 2017-01-09